WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

Droga krzyżowa - Stare Stawy

20 marca 2015 ? Droga Krzyżowa

            W piątek wyruszyliśmy z Krzyżem w Drodze Krzyżowej na Starych Stawach. Dając świadectwo wiary poszliśmy za Jezusem. Wielki Post to czas, kiedy wśród zabiegania, obowiązków, możemy się zatrzymać i pochylić na męką naszego Pana Jezusa Chrystusa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Wykorzystajmy ten czas dobrze i owocnie.

Peregrynacja Symboli ŚDM

W środę 11 marca, mogliśmy być świadkami historycznego wydarzenia.
W Oświęcimiu gościły Symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż, który od samego początku Światowych Dni Młodzieży, towarzyszy nieustannie Młodym podczas spotkań
z Ojcem Świętym. Drugim symbolem jest Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani ?Opiekunka Ludu Rzymskiego?. Peregrynację w naszej parafii rozpoczęliśmy Mszą Świętą, potem do godziny 17:00 mogliśmy czuwać przy Symbolach podarowanych Młodym przez Papieża Świętego Jana Pawła II. Natomiast o 17:00 podczas nabożeństwa pożegnaliśmy uroczyście Krzyż i Ikonę Matki Bożej, które podróżują po naszym kraju w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku pod hasłem: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5, 7).

DROGA KRZYŻOWA - ulicami Oświęcimia

 

 

 

Droga Krzyżowa ? 6 marca.

 Ulicami naszego miasta przeszliśmy w piątek Drogą Krzyżową. To świadectwo wiary, jakie mogliśmy dać, uczestnicząc w tej Drodze Krzyżowej. Podjąć trud, wziąć swoje problemy, ból i iść za Jezusem w drodze, która prowadziła od Parafii św. Maksymiliana Kolbe do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Iść za Jezusem. Wziąć swój Krzyż i iść za Jezusem to był nasz cel ? uczestników Drogi Krzyżowej, nie w zaciszu Sanktuarium ale ulicami naszego miasta ? miejsca gdzie żyjemy, pracujemy, rozwijamy się.

 

 

 

Ferie 2015 w Brennej.

W dniach 16-19 luty 2015 schola Canticum ? junior oraz wierni przyjaciele spędzili feryjny czas w Brennej. Przyjęły nas Siostry Maryi Niepokalanej, które prowadzą w tej górskiej miejscowości Dom Rekolekcyjny i nie boją się rozgardiaszu jaki może wprowadzić młodzieżowo ? dziecięca grupa o bogatych temperamentach charakteru.

Pierwszy dzień to przede wszystkim poznanie terenu oraz wyjście na lodowisko ? dla niektórych ubranie pierwszy raz łyżew na nogi i próba utrzymania się na nich. Wśród tej grupy najlepiej poradziła sobie sześcioletnia uczestniczka wyprawy ? Maja J Wieczorem oczywiście tańce integracyjne i kilka wesołych zabaw.

Wtorek był dniem narciarskim. Panowie instruktorzy narciarstwa i snowboardu mieli nad czym i z kim pracować gdyż chętnych do szusowania po wspaniale ośnieżonym stoku było sporo. Zawitali także do nas w tym dniu ks. Proboszcz Marek Głuch i braciszek Ireneusz, którzy razem z nami spędzili czas jeżdżąc na nartach. Pogoda była wyśmienita: błękitne niebo, piękne słońce, zero wiatru i biel śniegu. Po skończonych śniegowych atrakcjach przyszedł czas na dziękczynną Eucharystię, którą w kaplicy sióstr odprawił ks. Proboszcz a potem na karnawałowy wieczór tańców oraz film ?Bezcenny dar?.

W środę znów przywitało nas lodowisko, umiejętności były coraz lepsze więc i wywrotek zwanych ?pingwinami? oraz ?bałwanami? było coraz mniej J Po południu mieliśmy ciekawe zajęcia w Chlebowej Chacie w Górkach. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o dawnym życiu w wiejskiej chacie i zagrodzie, braliśmy udział w warsztatach ?Od ziarenka do bochenka?, w czasie których samodzielnie piekliśmy podpłomyki i mogliśmy popróbować prawdziwego chleba na zaczynie. Dowiedzieliśmy się także wiele ciekawostek z życia pszczół i o powstawaniu miodu. Wieczorem zaś w kościele w Brennej Leśnicy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, w czasie której posypano nasze głowy popiołem. Wieczorem tańców nie było ? mimo ferii pamiętaliśmy o szczególnym czasie wielkopostnym. Obejrzeliśmy film pt. ?Niebo istnieje naprawdę?.

No i nadszedł czas pożegnania z Brenną, jeszcze ostatnie podrygi na lodowisku i? kierunek Oświęcim. Dziękujemy wszystkim dobrym ludziom: siostrom, które nas przyjęły, ks. Proboszczowi Markowi za życzliwość i pomoc, wychowawczyniom Monice (Betty) i Sylwii oraz panu Józkowi.

A za rok? może znów Brenna???

                               Dzieciaki i s. Małgorzata.

Wieczór chwały - 15 lutego 2105

Niedziela 15 lutego była w naszej Parafii niedzielą ewangelizacyjną za sprawą Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody z Bielska ? Białej. Przez cały dzień, na każdej Mszy Świętej głoszone Słowo Boże skłaniało do refleksji nad swoim życiem. Wniosek jest jeden: Jezus nie jest najlepszym zbawicielem ? JEZUS JEST JEDYNYM ZBAWICIELEM! Jezusowi powierzyliśmy swoje problemy, z którymi  się zmagamy, naszemu Panu zaufaliśmy.

Pan Jezus przemówił do nas tego dnia na dwa sposoby: poprzez Słowo Boże, ale również poprzez świadectwa tych, którzy Mu już w pełni zaufali i pozwolili działać w każdym aspekcie swojego życia.

Ewangelizacja podczas Mszy Świętej to nie wszystko. Niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem Wieczoru Chwały z udziałem Zespołu Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody. Młodzi ludzi porwali nas swoim zaangażowaniem i charyzmą, zachęcili do Uwielbienia poprzez zaangażowanie się w śpiew. Parafianie odpowiedzieli liczną frekwencją oraz świadectwami czego doświadczyli podczas tego wieczoru Chwały i Uwielbienia.

Helena Drabczyk