WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

Wizyta Księdza Generała 16.09.2014

Nowy przełożony generalny salezjanów, ks. Ángel Fernández Artime SDB, od kilku miesięcy dziesiąty następca św. Jana Bosco, odwiedzając salezjańskie wspólnoty w różnych krajach, przybył do Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu.

Hiszpański kapłan, ks. Ángel Fernández Artime SDB niedawno podjął zapoczątkowane przez ks. Bosco dzieło kierowania zakonną rodziną salezjanów.

Podczas krótkiej wizyty w Polsce gościł w wybranych wspólnotach tego zgromadzenia. Zawitał także do najstarszej polskiej placówki salezjańskiej - do Oświęcimia, gdzie spotkał się ze współbraćmi z inspektorii krakowskiej, a także uczniami salezjańskich szkół i mieszkańcami miasta, któremu od roku patronuje założyciel zgromadzenia: św. Jan Bosco.

Na placu oświęcimskiego Zakładu Salezjańskiego im. św. Jana Bosco, w obecności kilkuset uczniów, licznych księży salezjanów i pocztów sztandarowych placówek inspektorii krakowskiej powitał gościa dyrektor ks. Bogdan Nowak.

Przypomniał o ubiegłorocznej uroczystości ogłoszenia patronatu św. Jana Bosco, w której w tym samym miejscu uczestniczyło 6 tysięcy osób, a także o tym, jak do Oświęcimia, jeszcze za życia świętego dotarły wieści o nim. Niedługo po jego śmierci przybyli tu w 1898 r. pierwsi salezjanie, którzy na początku XX wieku otworzyli swoje oświęcimskie szkoły i stąd wyruszali zakładać salezjańskie klasztory na terenie Polski.

Dziś św. Jan Bosco jest patronem Oświęcimia, choć nigdy w tym mieście nie był. - Jest za to ponad 20 tysięcy absolwentów naszych szkół, a obecnie uczy się tu 950 uczniów. Mamy też dwie perły salezjańskiego wychowania. Są to błogosławieni: ks. Józef Kowalski, salezjanin, oraz Edward Klinik, 23-letni młodzieniec - przypomniał ks. Nowak.

Witając księdza generała prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przyznał, że salezjanie swoją posługą zmieniali Oświęcim od chwili przybycia do tego miasta. - Dziś robią to przede wszystkim przez pracę z młodzieżą. Za to chcę serdecznie podziękować wszystkim księżom salezjanom i pracownikom Zakładu Salezjańskiego. Dzięki nim i młodym ludziom Oświęcim jest miastem, które oczywiście pamięta o trudnych i tragicznych czasach, ale jest też miastem radości - mówił prezydent.

W imieniu młodych delegacja uczniów wręczyła gościowi w powitalnym prezencie statuetkę. To miniatura oświęcimskiego pomnika św. Jana Bosco, którą otrzymują na zakończenie edukacji najlepsi absolwenci szkoły.

Krótki koncert dała szkolna orkiestra pod dyrekcją ks. Zenona Latawca, a młodzież wykonała popis taneczny, wykonując taniec belgijski. 

Ks. generał Ángel Fernández Artime przyznał, że lubi muzykę i to powitanie było dla niego wielkim przeżyciem. Pogratulował zarówno artystycznych talentów jak i znakomitej znajomości języka hiszpańskiego, którym witała go młodzież.

Zwracając się do wychowawców, mówił z uznaniem o tym, że widział wielu z nich wśród tańczącej młodzieży. - Taki jest sens bycia wychowawcą i nauczycielem w szkole salezjańskiej - mówił, dziękując za to świadectwo przyjęcia charyzmatu św. Jana Bosco.

Chwilę później ksiądz generał sam dał przykład i przyjął zaproszenie do następnego zaprezentowanego tańca: menueta.

- To trudny taniec i młodzi potrzebują ćwiczeń, żeby się go nauczyć, a księdzu generałowi za pierwszym razem poszło całkiem dobrze - mówił ks. Andrzej Policht, kierujący oświęcimskim Oratorium.

Po powitaniu przyszedł czas na spotkanie z Chrystusem - i Eucharystię w sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych, koncelebrowaną przez licznych księży salezjanów - z inspektorem ks. Dariuszem Bartochą z Krakowa na czele.

Po Eucharystii ksiądz generał spotkał się ze współbraćmi salezjanami, współpracownikami i Byłymi Wychowankami Salezjańskimi. ( ?)

Tekst: Alina Świeży-Sobel  - ?Gość Niedzielny?.

Fot.: Ryszard Firczyk

 

Wakacje w Kamesznicy LSO 2014
JACKOWE GRANIE 2014

W niedzielę 17 sierpnia 2014 na zakończenie VII Małopolskiego Festiwalu Jackowe Granie. O godz. 20.00 w naszym Sanktuarium, wystąpił Ukraiński Chór Cerkiewny Kalophonia  prezentując cerkiewne śpiewy dawnej Ukrainy.

Fot. ks. Marek Głuch

ODPUST ŚW. JACKA 2014

W Niedziela 17 sierpnia 2014 - przezywaliśmy Uroczystość ku czci św. Jacka Odrowąża.Sumę odpustową o godz. 11.30 odprawił prowincjał  naszej Salezjańskiej Inspektorii św. Jacka ks. Inspektora  Dariusza Bartochy. Homilie w  tym dniu głosił O. Krzysztof Ruszel dominikanin, któremu serdecznie dziękujemy za podjęcie się  posługi słowa.

SERDECZNIE PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ I WSPÓLNĄ MODLITWĘ.

Fot. Tomasz Daczyński

Święto patrona Oświęcimia 16 sierpnia 2014

Uroczysta Msza z okazji Święta Patrona Miasta  Św. Jana Bosko i poświęcenie muralu.

16 sierpnia 2014r.

Fot. Tomasz Daczyński