WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

Zakończenie Nabożeństw różańcowych 2014

Zakończenie nabożeństw różańcowych

Różaniec ze świętymi. 31 października 2014r.

?Będę z aniołami śpiewał Alleluja! Będę tańczył ze świętymi Alleluja!?

                Przez cały październik przeżywaliśmy nabożeństwa różańcowe modląc się za ?mamę, tatę i całą rodzinę? .  Codziennie towarzyszył tej modlitwie inny święty. Dzieci zaangażowane były w śpiew, czytanie rozważań, prowadzenie modlitw. Nie zabrakło także możliwości pisania własnych intencji . Można powiedzieć, że każdy mógł znaleźć  sposób, by czynnie uczestniczyć w codziennych spotkaniach różańcowych z Jezusem i Maryją. W ostatni dzień października oprócz wypełnionych plansz  kolorowymi naklejkami dzieci przyprowadziły swoich Świętych Patronów ? przebierając się za nich J Był św. Franciszek, św. Maksymilian, św. Karolina Kózkówna, św. Natalia, św. Elżbieta, św. Martyna ? patronka Rzymu,  św. Agnieszka, św. Szymon, św. Piotr, św. Mikołaj, św. Wiktor, św. Oskar, św. Kinga, św. Jadwiga, św. Mateusz, św. Michał Archanioł, św. Gabriel Archanioł, św. Julia i wielu, wielu innych?  Nie zabrakło procesji z relikwiami świętych, prośby o ich orędownictwo za nami oraz wspólnego zdjęcia pamiątkowego. Na koniec każdy dostał nagrodę ? pamiątkę za październikową wytrwałość. Mamy nadzieję, że modlitwa dzieci uprosiła wiele łask dla naszych rodzin. Na pewno wiemy, że ?każdy może być święty, jeśli tylko chce, mój Przyjaciel Jezus poprowadzi mnie ? bo dobrze wie gdzie!?.

Wizyta Księdza Generała 16.09.2014

Nowy przełożony generalny salezjanów, ks. Ángel Fernández Artime SDB, od kilku miesięcy dziesiąty następca św. Jana Bosco, odwiedzając salezjańskie wspólnoty w różnych krajach, przybył do Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu.

Hiszpański kapłan, ks. Ángel Fernández Artime SDB niedawno podjął zapoczątkowane przez ks. Bosco dzieło kierowania zakonną rodziną salezjanów.

Podczas krótkiej wizyty w Polsce gościł w wybranych wspólnotach tego zgromadzenia. Zawitał także do najstarszej polskiej placówki salezjańskiej - do Oświęcimia, gdzie spotkał się ze współbraćmi z inspektorii krakowskiej, a także uczniami salezjańskich szkół i mieszkańcami miasta, któremu od roku patronuje założyciel zgromadzenia: św. Jan Bosco.

Na placu oświęcimskiego Zakładu Salezjańskiego im. św. Jana Bosco, w obecności kilkuset uczniów, licznych księży salezjanów i pocztów sztandarowych placówek inspektorii krakowskiej powitał gościa dyrektor ks. Bogdan Nowak.

Przypomniał o ubiegłorocznej uroczystości ogłoszenia patronatu św. Jana Bosco, w której w tym samym miejscu uczestniczyło 6 tysięcy osób, a także o tym, jak do Oświęcimia, jeszcze za życia świętego dotarły wieści o nim. Niedługo po jego śmierci przybyli tu w 1898 r. pierwsi salezjanie, którzy na początku XX wieku otworzyli swoje oświęcimskie szkoły i stąd wyruszali zakładać salezjańskie klasztory na terenie Polski.

Dziś św. Jan Bosco jest patronem Oświęcimia, choć nigdy w tym mieście nie był. - Jest za to ponad 20 tysięcy absolwentów naszych szkół, a obecnie uczy się tu 950 uczniów. Mamy też dwie perły salezjańskiego wychowania. Są to błogosławieni: ks. Józef Kowalski, salezjanin, oraz Edward Klinik, 23-letni młodzieniec - przypomniał ks. Nowak.

Witając księdza generała prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przyznał, że salezjanie swoją posługą zmieniali Oświęcim od chwili przybycia do tego miasta. - Dziś robią to przede wszystkim przez pracę z młodzieżą. Za to chcę serdecznie podziękować wszystkim księżom salezjanom i pracownikom Zakładu Salezjańskiego. Dzięki nim i młodym ludziom Oświęcim jest miastem, które oczywiście pamięta o trudnych i tragicznych czasach, ale jest też miastem radości - mówił prezydent.

W imieniu młodych delegacja uczniów wręczyła gościowi w powitalnym prezencie statuetkę. To miniatura oświęcimskiego pomnika św. Jana Bosco, którą otrzymują na zakończenie edukacji najlepsi absolwenci szkoły.

Krótki koncert dała szkolna orkiestra pod dyrekcją ks. Zenona Latawca, a młodzież wykonała popis taneczny, wykonując taniec belgijski. 

Ks. generał Ángel Fernández Artime przyznał, że lubi muzykę i to powitanie było dla niego wielkim przeżyciem. Pogratulował zarówno artystycznych talentów jak i znakomitej znajomości języka hiszpańskiego, którym witała go młodzież.

Zwracając się do wychowawców, mówił z uznaniem o tym, że widział wielu z nich wśród tańczącej młodzieży. - Taki jest sens bycia wychowawcą i nauczycielem w szkole salezjańskiej - mówił, dziękując za to świadectwo przyjęcia charyzmatu św. Jana Bosco.

Chwilę później ksiądz generał sam dał przykład i przyjął zaproszenie do następnego zaprezentowanego tańca: menueta.

- To trudny taniec i młodzi potrzebują ćwiczeń, żeby się go nauczyć, a księdzu generałowi za pierwszym razem poszło całkiem dobrze - mówił ks. Andrzej Policht, kierujący oświęcimskim Oratorium.

Po powitaniu przyszedł czas na spotkanie z Chrystusem - i Eucharystię w sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych, koncelebrowaną przez licznych księży salezjanów - z inspektorem ks. Dariuszem Bartochą z Krakowa na czele.

Po Eucharystii ksiądz generał spotkał się ze współbraćmi salezjanami, współpracownikami i Byłymi Wychowankami Salezjańskimi. ( ?)

Tekst: Alina Świeży-Sobel  - ?Gość Niedzielny?.

Fot.: Ryszard Firczyk

 

Wakacje w Kamesznicy LSO 2014
JACKOWE GRANIE 2014

W niedzielę 17 sierpnia 2014 na zakończenie VII Małopolskiego Festiwalu Jackowe Granie. O godz. 20.00 w naszym Sanktuarium, wystąpił Ukraiński Chór Cerkiewny Kalophonia  prezentując cerkiewne śpiewy dawnej Ukrainy.

Fot. ks. Marek Głuch

ODPUST ŚW. JACKA 2014

W Niedziela 17 sierpnia 2014 - przezywaliśmy Uroczystość ku czci św. Jacka Odrowąża.Sumę odpustową o godz. 11.30 odprawił prowincjał  naszej Salezjańskiej Inspektorii św. Jacka ks. Inspektora  Dariusza Bartochy. Homilie w  tym dniu głosił O. Krzysztof Ruszel dominikanin, któremu serdecznie dziękujemy za podjęcie się  posługi słowa.

SERDECZNIE PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ I WSPÓLNĄ MODLITWĘ.

Fot. Tomasz Daczyński