WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

35 lecie chóru AUXILIUM

35 lecie CHÓRU AUXILIUM. 15 października 2017r.

Zdjęcia: P. Tomasz Daczyński.

20 ROCZNICA KONSEKRACJI KOŚCIOŁA

Msza św.  pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Tadeusza Rakoczego w 20 rocznicę konsekracji naszej świątyni i ogłoszenie jej Sanktuarium. Niedziela 24 września 2017r. godz. 11.30.

Zdjęcia ks. Paweł Gacek sdb

Konsekracja - wspomnienia z 1997r.

Konsekracja naszej świątyni 24 września 1997r.

SPOTKANIE LSO RZESZÓW

Spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza - Rzeszów 9 września 2017.

PIELGRZYMKA ROWEROWA DO CZERNEJ 2017

Pielgrzymka rowerowa do Czernej k. Krzeszowic. 26-27 sierpnia 2017r.

W dniach 26 ? 27 sierpnia 2017r. odbyła się po raz kolejny pielgrzymka rowerowa zorganizowana przez Wspólnotę Neokatechumenalną przy Parafii MBWW w Oświęcimiu. 16 cyklistów pod przewodnictwem ks. Marka Głucha (proboszcza parafii) wyruszyło w sobotę tradycyjnie z Placu Św. Jacka. Celem pielgrzymki tym razem było sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krzeszowic. Trasa wynosiła ok. 50 km i wiodła początkowo wałem wzdłuż rzeki Wisły do Mętkowa, potem juz drogami asfaltowymi przez Babice, Regulice, Alwernię i Krzeszowice do Czernej. Pogoda najpierw postraszyła nas porannym rzęsistym deszczem (którym nikt poważnie się nie przejął), by potem wynagrodzić słonecznym dniem. Na postojach pałaszowaliśmy mętkowskie drożdżówki, suszyliśmy buty (pozostałość porannej ulewy), opalaliśmy stopy oraz delektowaliśmy się przepysznymi lodami w znanej krzeszowickiej lodziarni. Po wzmocnieniu się lodami czekał nas ostatni podjazd do celu naszej pielgrzymki tj,  na wzgórze sanktuarium, który był wymagający nawet dla wytrawnych rowerzystów (za wyjątkiem oczywiście niepokonanego ks. Marka). Nagrodą dokonanego wysiłku był widok harmonijnie zbudowanego kompleksu klasztornego otoczonego ze wszystkich stron leśną zielenią stanowiącą rezerwat przyrody Doliny Eliaszowki. Zabudowania obejmują wzniesiony na planie czworoboku klasztor Karmelitów Bosych p.w. Świętego Eliasza proroka w centrum którego znajduje się kościół Matki Bożej Szkaplerznej z cudownym obrazem Maryi. Obok zabudowań klasztornych znajduje się Dom Pielgrzyma, gdzie zostaliśmy ugoszczeni noclegiem i posiłkami.

Na miejscu czekali juz na nas pozostali pielgrzymi z naszej grupy, którzy dojechali do celu pielgrzymki samochodami. Popołudnie spędziliśmy na indywidualnym zwiedzaniu sanktuarium, przyklasztornego cmentarza oraz kamiennych stacji Drogi Krzyżowej położonych urokliwie w parku przy kompleksie klasztornym. Podczas spacerów urzekła nas cisza i spokój tego wyjątkowego miejsca sprzyjające wewnętrznemu wyciszeniu, zadumie i kontemplacji. W trakcie pobytu wzmocniliśmy się duchowo na Eucharystii sobotniej i niedzielnej sprawowanej przez przeora  klasztoru, który dotknął nasze serca przejmującymi kazaniami. Ciała również zostały pokrzepione na sobotnim wieczornym wspólnym grillu w ogrodzie klasztornym, któremu towarzyszyły śpiewy przy akompaniamencie gitary. W niedzielę po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze czekały nas jeszcze dwa postoje, jeden obok ruin zamku w Rudnie, drugi w Mętkowie, gdzie posilaliśmy się w "bufecie samochodowym" dzięki poświęceniu jednej z uczestniczek rajdu. Rajd zakończył się ok. godz. 19 na Placu Św. Jacka. Na rajdzie towarzyszyła nam atmosfera radości, pogody ducha, wzajemnej życzliwości i pomocy.

Nie wyobrażamy sobie aby w przyszłym roku nie odbyła się podobna pielgrzymka rowerowa do sanktuariów lub klasztorów których nie brakuje w promieniu 50 km od Oświęcimia.

 

Małgorzata Potaczek.