WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

Kołobrzeg 2017 - Kolonia

Kołobrzeg

30.06. - 11.07.2017 r.

Wakacyjny wypoczynek w tym roku spędziliśmy w pięknym nadmorskim miasteczku - Kołobrzeg. Nasza grupa składała się ze scholi oraz  ministrantów, którymi opiekowała się dość liczna, a wspaniała kadra wychowawców.

Na miejsce dojechaliśmy w godzinach porannych w sobotę 1.07. - po czym zabraliśmy nasze bagaże                            i rozgościliśmy się w szkole, zaczynając od czekającego na nas śniadania. Pomimo deszczowej pogody jaka nas przywitała,  dzień minął nam na  bardzo radośnie  na zapoznaniu się ze sobą nawzajem J Po południu                z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy film o św. Janie Bosko.

Niedzielny poranek przywitał nas również deszczowo. Po wspólnym śniadaniu każda grupa wraz                                    z wychowawcą  udała się na spotkanie - podczas, którego przygotowywaliśmy plakat naszej grupy                                i wymyślaliśmy nasza nazwę. Był to czas bardzo twórczy i radosny. Tematyką poruszaną podczas naszych spotkań były przypowieści  Pana Jezusa. Następnym punktem dnia była wspólna Eucharystia. Choć pogoda jeszcze też się do nas nie uśmiechnęła, pomimo to wyruszyliśmy po obiedzie na spacer nad morze.                                  Każdy z wielką radością witał i chłonął wspaniały widok jakim bałtyckiego morza. Wieczorem spotkaliśmy się na holu szkolnym, gdzie miała miejsce prezentacja grup i tańce integracyjne. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą i każdy z nas udał się na zasłużony odpoczynek.

W poniedziałek po śniadaniu wyjechaliśmy do pobliskiego Zieleniewa, gdzie czekał na nas ogrom szaleństwa na Dzikim Zachodzie. Mieliśmy okazje spędzić tam kilka dobrych godzin pośród licznych atrakcji takich jak: beczkowóz, byk rodeo, kule wodne, przejażdżka autami, zwiedzanie mini zoo i wiele innych.

Po powrocie zjedliśmy obiad i każdy z nas udał się na odpoczynek. Po południu wyruszyliśmy na zwiedzanie Kołobrzegu, a dokładnie na molo, gdzie mogliśmy zobaczyć jak z wielką siłą dobijają  tam fale tworząc wspaniałą tęcze.

Kolejny dzień - wtorek- minął nam na wspólnej zabawie, budowaniu różnych figur na plaży. Natomiast wieczorem wróciliśmy do kolonijnego kina na druga część filmu o św. Janie Bosko.

W środę 5.07. wzięliśmy udział w bursztynowych warsztatach, gdzie zgłębialiśmy wiedze dotycząca tego wspaniałego wytworu żywicy. Przed południem, gdy słoneczko wyjrzało zza chmurki wyszliśmy, aby zwiedzić starą część miasta. Wróciliśmy na wspaniały obiad, po którym był czas na regeneracje sił. Popołudnie spędziliśmy na plaży .

W czwartkowy poranek wyruszyliśmy do Niechorza. Odwiedziliśmy motylarnię,  w której dookoła  nas latało wiele bardzo kolorowych motyli. Następnie przejechaliśmy do Trzęsacza, gdzie zwiedziliśmy -  Multimedialne muzeum na klifie. Później udaliśmy się na wspaniałą plażę.  Wieczorem poszliśmy zobaczyć zachód słońca.

W piątek 6.07. słońce towarzyszyło nam od samego rana, a my po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego.

Sobotni dzień był to czas  rozgrywek sportowych na sali gimnastycznej. Mogliśmy się sprawdzić w różnych  konkurencjach przygotowanych przez naszych wychowawców. Po zjedzonym obiedzie był czas na siestę, a następnie wyjście nad morze. Był też czas na spacer po kołobrzeskim bulwarze i zakup pamiątek.

Jak każdego dnia był też szczególny czas na spotkanie z Jezusem podczas wspólnej Eucharystii.

W niedzielę dzień upłynął nam podczas zabawy ,,Tombola?, w której każdy z nas mógł wygrać jakiś upominek. Po obiedzie zwiedziliśmy latarnię morską, a następnie był upragniony czas na plażowanie i wylegiwanie się na gorącym piasku.

Podczas pogodnego wieczoru mieliśmy okazję zaprezentować naszą energię i szybkość. Shrek,  gra drużynowa, w której wykonywaliśmy przeróżne śmieszne i poważne  polecenia wymyślane przez naszych wychowawców, którzy skrywali się pod postacią jednej osoby z wyżej wspomnianej bajki. Na zakończenie dnia wspólnie zanieśliśmy naszą modlitwę do Maryi podczas apelu  o godzinie 21:00

W poniedziałek po porannej gimnastyce i śniadaniu spotkaliśmy się w naszych grupach, aby przygotować się do agapy kończącej czas kolonii. Nie zabrakło też  wyjścia nad morze, aby jeszcze raz zanurzyć się Bałtyku.  

Po obiedzie każdy z nas zaczął się przygotowywać do wyjazdu. O godzinie 15:30 uczestniczyliśmy  u w Mszy Św., aby podziękować Bogu za wspólnie spędzony czas.

Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej Agapie, która była podzielona na dwie części. W pierwszej części była prezentacja poszczególnych grup i ich wspaniałych talentów, ujawnienie się cichego przyjaciela, a także wyniki wszystkich konkursów jakie odbyły się podczas naszego odpoczynku. Druga - taneczna - część odbyła się tuż po kolacji. Nasz ostatni dzień zakończyliśmy modlitwą i każdy udał się na odpoczynek.

We wtorek wstaliśmy dość wcześnie - gdyż w drodze do domu mieliśmy jeszcze zwiedzać wrocławskie afrykarium. Do Oświęcimia zawitaliśmy późnym wieczorem. Pełni radości i wrażeń wróciliśmy do naszych domów.

Jesteśmy wdzięczni naszym kapłanom: ks. Marianowi i ks. Ryszardowi - za ich troskę o naszego rozwój ducha i nie tylko J, wszystkim wychowawcom: pani Magdzie, Jolancie, Weronice, Monice, s.Pii, a także pani Marcie Legierskiej i pani Marcie Hodur. Także  bardzo serdecznie dziękujemy ks. Proboszczowi za życzliwość                       i okazaną pomoc.

                                                                                                                                             s. Felicyta i ks. Marian

Schola i ministranci

 

 

 

PROCESAJA W OKTAWIE B. CIAŁA 2017

Procesja w oktawie Bożego Ciała  22 czerwca 2017r.

Foto: ks. Paweł Gacek sdb

BOŻE CIAŁO 2017

Procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi P. Jezusa - Oświęcim 15 czerwca 2017.

Fot. Tomasz Daczyński.

KONGRES A.D.M.A. - Rumnia

IX Inspektorialny Kongres Wspomożycielki Wiernych w Rumi i pielgrzymki do Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

Dzień pierwszy-5 maja 2017 r.

W dniu 5 maja 2017 r. o koło godz. 10.00 z parkingu nad Sołą w Oświęcimiu autokar z 54 uczestnikami pielgrzymki wyjechał w zaplanowaną trasę. W skład pielgrzymów wchodziły dwa Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki Wiernych jedno z Oświęcimia w liczbie 47 osób, a drugie ze Szczyrku 7 osób. Naszym opiekunem był kustosz Sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych z Oświęcimiu Ks. Marek Głuch. W składzie stowarzyszenia ADMA z Oświęcimia jechał również Chór Męski AUXILIUM.

Pierwszym etapem naszego wyjazdu było Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, gdzie dotarliśmy około godziny 16. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w Hotelu Akademickim Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, oddalonej od sanktuarium około 300 m. O godz. 17.30 w Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Majowym i Mszy Świętej, którą celebrowali:

Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. dr Zdzisław Klafka, kustosz Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II o. Andrzej Laskosz, kustosz Sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych z Oświęcimiu Ks. Marek Głuch oraz Ks. opiekun pielgrzymki z Rzeszowa. Przed i po mszy świętej była możliwość zwiedzenia tej pięknej świątyni. Następnie odbyła się kolacja po której jedna z dyżurujących w tym dniu studentek Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oprowadziła na po uczelni. Zwiedziliśmy między innymi salę auli, radia studenckiego, pomieszczenia dydaktyczne szkoły oraz siłownię. Dzień zakończyliśmy udziałem w Apelu Jasnogórskim, część grupy w sanktuarium, a druga w kaplicy studenckiej.

Dzień drugi-6 maja 2017 r.

O koło godz. 6.00 wyjechaliśmy z Torunia do Rumi na miejsce dotarliśmy około godz. 9.00. Po przyjeździe zostaliśmy serdecznie przyjęci przez kustosza Sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych Ks. dr Janusza Sikorę, który o godz. 9.45 oficjalnie rozpoczął IX Inspektorialny Kongres ku czci Najświętszej Maryi Pannie Wspomożenia Wiernych ?Maryja-Potężna Przewodniczka Kościoła?. W trakcie Kongresu wystąpiło 3 referentów z konferencjami.

I konferencję wygłosił dr Piotr Walewski na temat ?Niewiasty z Apokalipsy?, było to wystąpienie pasjonata i znawcy Pisma Świętego, który z żarliwością przybliżał uczestnikom Konferencji swój temat.

II konferencję wygłosił Ks. mgr Michał Mejer na temat ?Auxilium Christianorum-walcząca przewodniczka Kościoła?.

III konferencję wygłosił Ks. dr Adam Popławski na temat ?Fatima-objawienie końca czasów?.

Po zakończeniu konferencji i po przerwie kawowej odbyła się uroczysta Msza Święta Koncelebrowana dla uczestników Kongresu pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Diecezji Gdańskiej Ks. Prałata Zbigniewa Zielińskiego, który wygłosił pouczająca homilię nawiązująca do objawień prywatnych siostry zakonnej Anny Katarzyny Emmerich. Podczas Mszy Świętej wystąpiły dwa chóry: żeński z Gdańska i męski z Oświęcimia, które uraczyły zgromadzonych śpiewami Maryjnymi.

Po wspólnym posiłku nastąpiło podsumowanie Kongresu i błogosławieństwo z wezwaniem NMP Wspomożycieki Wiernych. Około godz. 16.45 wyjechaliśmy z Rumi do Torunia, gdzie po kolacji udaliśmy się do Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II na Apel Jasnogórski.

Dzień trzeci-7 maja 2017 r.

O godz. 8.00 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II podczas, której wprowadzono relikwie ojca Michała Tomaszka OFMConv i ojca Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. To pierwsi męczennicy w historii Peru i pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy. Przyjęcie relikwii błogosławionych męczenników odbyło się podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w toruńskim sanktuarium. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, o. Marian Gołąb OFMConv, który przypomniał zebranym, że 3 lutego 2015 roku papież Franciszek promulgował dekret o męczeństwie, a 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru ich beatyfikacji dokonał ks. kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Mszę Świętą uświetnił występ Oświęcimskiego Chóru męskiego AUXILIUM. Po Eucharystii można było nabyć relikwie II stopnia ojca Michała Tomaszka i ojca Zbigniewa Strzałkowskiego.

Po śniadaniu udaliśmy się w drogę powrotną, odwiedzając siedzibę Radia Maryja w Toruniu oraz nawiedzając Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Do Oświęcimia dojechaliśmy przed godziną 17.

Na koniec należą się podziękowania wszystkim uczestnikom pielgrzymki, za wspólnie spędzony czas, a przede wszystkim dla kustosza Sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych z Oświęcimia Ks. Markowi Głuch, za życzliwe przyjęcie grupy Szczyrkowskiej i sprawne przeprowadzenie pielgrzymki, a także naszemu kierowcy autokaru za bezpieczną podróż.

 

Lesław Maślanka- Członek Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku

REZUREKCJA 2017

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 16 kwietnia 2017.

fot. Tomasz Daczyński

i ks. Ryszard Szymeczko