WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

BOŻE CIAŁO 2017

Procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi P. Jezusa - Oświęcim 15 czerwca 2017.

Fot. Tomasz Daczyński.

KONGRES A.D.M.A. - Rumnia

IX Inspektorialny Kongres Wspomożycielki Wiernych w Rumi i pielgrzymki do Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

Dzień pierwszy-5 maja 2017 r.

W dniu 5 maja 2017 r. o koło godz. 10.00 z parkingu nad Sołą w Oświęcimiu autokar z 54 uczestnikami pielgrzymki wyjechał w zaplanowaną trasę. W skład pielgrzymów wchodziły dwa Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki Wiernych jedno z Oświęcimia w liczbie 47 osób, a drugie ze Szczyrku 7 osób. Naszym opiekunem był kustosz Sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych z Oświęcimiu Ks. Marek Głuch. W składzie stowarzyszenia ADMA z Oświęcimia jechał również Chór Męski AUXILIUM.

Pierwszym etapem naszego wyjazdu było Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, gdzie dotarliśmy około godziny 16. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w Hotelu Akademickim Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, oddalonej od sanktuarium około 300 m. O godz. 17.30 w Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Majowym i Mszy Świętej, którą celebrowali:

Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. dr Zdzisław Klafka, kustosz Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II o. Andrzej Laskosz, kustosz Sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych z Oświęcimiu Ks. Marek Głuch oraz Ks. opiekun pielgrzymki z Rzeszowa. Przed i po mszy świętej była możliwość zwiedzenia tej pięknej świątyni. Następnie odbyła się kolacja po której jedna z dyżurujących w tym dniu studentek Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oprowadziła na po uczelni. Zwiedziliśmy między innymi salę auli, radia studenckiego, pomieszczenia dydaktyczne szkoły oraz siłownię. Dzień zakończyliśmy udziałem w Apelu Jasnogórskim, część grupy w sanktuarium, a druga w kaplicy studenckiej.

Dzień drugi-6 maja 2017 r.

O koło godz. 6.00 wyjechaliśmy z Torunia do Rumi na miejsce dotarliśmy około godz. 9.00. Po przyjeździe zostaliśmy serdecznie przyjęci przez kustosza Sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych Ks. dr Janusza Sikorę, który o godz. 9.45 oficjalnie rozpoczął IX Inspektorialny Kongres ku czci Najświętszej Maryi Pannie Wspomożenia Wiernych ?Maryja-Potężna Przewodniczka Kościoła?. W trakcie Kongresu wystąpiło 3 referentów z konferencjami.

I konferencję wygłosił dr Piotr Walewski na temat ?Niewiasty z Apokalipsy?, było to wystąpienie pasjonata i znawcy Pisma Świętego, który z żarliwością przybliżał uczestnikom Konferencji swój temat.

II konferencję wygłosił Ks. mgr Michał Mejer na temat ?Auxilium Christianorum-walcząca przewodniczka Kościoła?.

III konferencję wygłosił Ks. dr Adam Popławski na temat ?Fatima-objawienie końca czasów?.

Po zakończeniu konferencji i po przerwie kawowej odbyła się uroczysta Msza Święta Koncelebrowana dla uczestników Kongresu pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Diecezji Gdańskiej Ks. Prałata Zbigniewa Zielińskiego, który wygłosił pouczająca homilię nawiązująca do objawień prywatnych siostry zakonnej Anny Katarzyny Emmerich. Podczas Mszy Świętej wystąpiły dwa chóry: żeński z Gdańska i męski z Oświęcimia, które uraczyły zgromadzonych śpiewami Maryjnymi.

Po wspólnym posiłku nastąpiło podsumowanie Kongresu i błogosławieństwo z wezwaniem NMP Wspomożycieki Wiernych. Około godz. 16.45 wyjechaliśmy z Rumi do Torunia, gdzie po kolacji udaliśmy się do Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II na Apel Jasnogórski.

Dzień trzeci-7 maja 2017 r.

O godz. 8.00 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II podczas, której wprowadzono relikwie ojca Michała Tomaszka OFMConv i ojca Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. To pierwsi męczennicy w historii Peru i pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy. Przyjęcie relikwii błogosławionych męczenników odbyło się podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w toruńskim sanktuarium. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, o. Marian Gołąb OFMConv, który przypomniał zebranym, że 3 lutego 2015 roku papież Franciszek promulgował dekret o męczeństwie, a 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru ich beatyfikacji dokonał ks. kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Mszę Świętą uświetnił występ Oświęcimskiego Chóru męskiego AUXILIUM. Po Eucharystii można było nabyć relikwie II stopnia ojca Michała Tomaszka i ojca Zbigniewa Strzałkowskiego.

Po śniadaniu udaliśmy się w drogę powrotną, odwiedzając siedzibę Radia Maryja w Toruniu oraz nawiedzając Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Do Oświęcimia dojechaliśmy przed godziną 17.

Na koniec należą się podziękowania wszystkim uczestnikom pielgrzymki, za wspólnie spędzony czas, a przede wszystkim dla kustosza Sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych z Oświęcimia Ks. Markowi Głuch, za życzliwe przyjęcie grupy Szczyrkowskiej i sprawne przeprowadzenie pielgrzymki, a także naszemu kierowcy autokaru za bezpieczną podróż.

 

Lesław Maślanka- Członek Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku

REZUREKCJA 2017

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 16 kwietnia 2017.

fot. Tomasz Daczyński

i ks. Ryszard Szymeczko

WIELKA SOBOTA 2017

Wielka Sobota 15 kwietnia 2017 r. Święcenie pokarmów i adoracja w Bożym Grobie.

Rekolekcje 2017 SP 1.

Zakończenie rekolekcji szkolnych dla uczniów SP 1 . 12 kwietnia 2017r.