WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

Czuwanie Młodzieży 24 lutego 2016

Czuwanie przed obrazem M.B. Wspomożenia Wiernych  w rama przygotowania młodzieży do bierzmowania 24 lutego 2016r. powadził ks. Andrzej Gołębiowski.

Zaproszeni do szczęścia

          Pod takim hasłem, już po raz kolejny odbyło się czuwanie u stóp Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Prowadziła je grupa młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania

?Szczęście?

Któż z nas nie tęskni, nie szuka go, ani nie pragnie? W dzisiejszym świecie możemy znaleźć  wiele możliwości oferujących szczęście, wiele sposobów i recept, jak je zdobyć. Które z nich są prawdziwe?

Dobrą nowiną jest to, że Bóg stworzył człowieka do SZCZĘŚCIA! Pragnie jego szczęścia! Co  więcej, Bóg w Jezusie staje się DROGĄ DO SZCZĘŚCIA!  A jest to droga Ośmiu Błogosławieństw. Aby poznać, pokochać, zapragnąć żyć Jezusową propozycją szczęścia,

potrzeba czasu, zasłuchania, dialogu, osobistego spotkania z Nim

na modlitwie?. (na podstawie rozważania s. Anny Marii Pudełko AP)

          24 lutego 2016 r., młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania pod kierunkiem ks. Mariana Gruszczyńskiego oraz wierni, którzy przybyli do  Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, znaleźli czas ? jak każdego 24 dnia miesiąca ? na osobiste spotkanie ze Wspomożycielką oraz Jej Synem w Najświętszym Sakramencie, by szukać podpowiedzi na modlitwie jak odnaleźć prawdziwe szczęście.

         W odkrywaniu wskazówek prowadzących do szczęścia, a  zawartych w Ośmiu Błogosławieństwach,  tym razem pomagał ksiądz Andrzej Gołębiowski, który został bardzo serdecznie przyjęty przez wspólnotę wiernych. Jego nauka oparta o Kazanie na Górze, zachęciła zgromadzonych do refleksji czemu lub Komu podporządkowują swoje  życie. Które z Ośmiu Błogosławieństw najbardziej zapadło w serce każdego z obecnych na czuwaniu.

Podczas modlitwy przed Najświętszym  Sakramentem, każdy kto chciał mógł otrzymać ? List od Jezusa? napisany w oparciu o jedno z Błogosławieństw.

         Na zakończenie czuwania, młodzież w imieniu zgromadzonych podziękowała księdzu Andrzejowi za serce którego cząstka ? jak sam powiedział ?  J - została w Oświęcimiu, za każde dobre słowo, które ubogaciło wszystkich duchowo.

           R. K.

Schola - Ferie w Brennej

Zimowy wyjazd scholi do Brennej.

W dniach 20-23 stycznia 2016r. młodsza grupa scholi Canticum wraz z przyjaciółmi spędzili czas ferii w Brennej. Po raz kolejny przyjmowały nas Siostry Maryi Niepokalanej prowadzące w malowniczo położonej górskiej miejscowości -  Brennej Dom Rekolekcyjny.

 

Pierwszego dnia po przyjeździe na miejsce, rozpakowaniu walizek i wstępnym rozpoznaniu terenu grupa podzieliła się na dwie mniejsze grupki. Podczas kiedy pierwsza grupa radośnie szusowała na nartach po górskim stoku druga świetnie bawiła się jeżdżąc na łyżwach. Potem, kiedy grupy zeszły się razem na mieście odbył się kulig. Cztery zaprzęgi sań ciągnięte przez konie wiozły nas po cudownej, zasypanej białym śniegiem okolicy. Widoki górskie dosłownie zapierały dech w piersiach! Po kuligu były kiełbaski oraz gorąca herbata z miodem i cytryną. Wieczór po powrocie został spędzony przy integracyjnych zabawach i obejrzeniu  filmu.

 

W piątek po porannej mszy św.  zawitaliśmy do ?Koziej zagrody?. Odbyły się tam warsztaty cukiernicze a dokładnie ? krótki kurs pieczenia oraz zdobienia pierników. Dzieciaki nauczyły się z czego wyrabia się pierniki, ile to trwa oraz mogły kreatywnie spędzić czas zdobiąc słodkości lukrem. Podczas gdy pierniki piekły się w piecu Pan Rafał ? Gazda z zagrody oprowadził nas po niej. Opowiedział o zwyczajach i tradycjach a potem dzieciaki mogły nakarmić kozy owsem. Serca najmłodszych w szczególności podbiło urocze, małe koźlątko. Po powrocie do wnętrza zagrody zostaliśmy poczęstowani smakowitym, domowym chlebem z dżemem oraz tradycyjną kawą zbożową. Wieczorem odbył się konkurs ?Jaka to melodia?. Brały w nim udział trzy grupy, które się zgłosiły ? drużyna I ? dziewczynki, II ? drużyna chłopcy i III ? wychowawcy. Zadanie było utrudnione bowiem utwory, które zgadywano grane były na akordeonie.

 

W sobotę  zawitaliśmy na lodowisko. Tym razem całą grupą. Narciarze mieli szansę nauczyć się jazdy na łyżwach. Umiejętność koordynacji w tym nie łatwym sporcie były coraz lepsze. Potem jeszcze raz na chwilę wróciliśmy na miasto. Dzieci mogły zakupić pamiątki a kto miał taką potrzebę miał jeszcze szansę by wysłać na poczcie pocztówkę z pozdrowieniami do znajomych.  Tego też dnia niestety musieliśmy się już powoli żegnać z tak piękną miejscowością. Po powrocie zjedliśmy pyszny obiad, który jak co dzień przygotowywały siostry, spakowaliśmy walizki i? ruszyliśmy w drogę powrotną do Oświęcimia.

Do Brennej z pewnością powrócimy jeszcze nie raz. To jest miejsce, gdzie aż chce się wracać.

 

Monika Błokowska.

 

JASEŁAKA - 10 stycznia 2016

Jasełaka 10 stycznia 2016r. Fot. Sebastian Smelkowski.

ORSZAK TRZECH KRÓLI - 2016

Orszak Trzech Króli - 6 stycznia 2016.

fot. ks. Marek Głuch

JASEŁKA 2016 - premiera

Premiera Jasełek Salezjańskich - 27 grudnia 2015. Reż. P. Jolanta Zapała.