WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

Jasełka 2015

PREMIERA JASEŁAK SALEZJAŃSKICH ? Oświęcim Wspomożycielka.

W niedziele 28 grudnia 2014 r. na scenie teatru salezjąńskiego przy Parafii Matki Bożej Wspomożenie Wiernych odbyła się premiera Jasełek salezjańskich. Jasełka są tradycją tejże parafii od kilkudziesięciu lat, zostały wznowione 11 lat temu przez Panią Jolantę Zapała i cieszą się zainteresowaniem do dziś. Organizatorami tegorocznych Jasełek są Ks. Marek Głuch proboszcz parafii MBWW, Jolanta Zapała dyr. Przedszkola w Zaborzu oraz Ks. Karol Nadratowski. Nasze Jasełka mają na celu integrację dzieci, młodzieży i dorosłych z Oświęcimia i Gminy Oświęcim, są jedną z  form wychowania wg systemu prewencyjnego Ks. Bosko ? wychowanie przez scenę. Skupiają ok 70 aktorów amatorów od 6 m-ca życia ( Jaś Kuszneruk ? rola Jezuska )po sędziwy wiek Panów z Chóru Auxilium.  Jasełka cieszą się popularnością przyjeżdżają na nie widzowie nie tylko z Oświęcimia, ale i z rożnych okolic Małopolski.  Nasze jasełka opierają się na tekstach znanych jasełek salezjańskich Ojca Domino, jednak co rok są modyfikowane tak, aby zawsze był jakiś nowy motyw nawiązujący do ważnego wydarzenia, tak pojawił się zbuntowany, dziecko zagubione w dzisiejszym świecie ,czy Jan Bosko i Ojciec Św. Jan Paweł II, Papież Franciszek. Autorem nowych  tekstów pojawiających się postaci , góralek,  niektórych piosenek wykorzystywanych w  jasełkach jest  Jolanta Zapała dostosowując je do możliwości dzieci. Zaczerpnięta muzyka z różnych dostępnych źródeł  wzbogaca jasełka , autorem nowych aranżacji muzyki góralskiej jest Pan Mirosław Kramarczyk. Podczas premiery Ks. Proboszcz podziękował wszystkim zaangażowanym w jasełkach osobom przygotowującym tańce, makijaż i stroje, oprawę techniczną, aktorom oraz ich rodzicom, nauczycielom z Przedszkola w Zaborzu. Warto podkreślić, iż próby jasełkowe odbywają się w różnych częściach  na scenie , w przedszkolu już od października. Jasełka Salezjańskie nie tylko integrują aktorów ale mają specjalną misję podczas Misterium Bożego Narodzenia przekazujemy Światełko Miłości, która rozpala nasze serca najmocniej podczas wspólnej końcowej kolędy ? Bóg się rodzi?. Pragniemy by światełko rozpalało serca wszystkich uczestników Misterium nie tylko przez chwilę, ale przez kolejny rok jak w słowach piosenki  rozpoczynającej Jasełka ? Wigilijny czar? niech nie będzie czarem chwilowym , a światełko niech dotrze i otworzy serca ? ?.. biednych zagubionych ludzkich serc?.? .

Jolanta Zapała

SCHOLA MŁODZIEŻOWA - ZAPRASZA

W ostatnia niedzielę adwentu 21 grudnia 2014 nasza schola młodzieżowa zaprezentował poziom przygotowania do najbliższych świąt. I co prawa czyste brzmienie i harmonia zachwyciła wszystkich ( nawet "głuchych" : ) to nadal zapraszamy nowe młode głosy na próby w piątkowe wieczory na godz. 19.00.

Opłatek Koła misyjnego i bractwa MBWW

W sobotnie popołudnie 20 grudnia członkowie Koła misyjnego i Bractwa Matki Bożej Wspomożenia Wiernych spotkani się na dorocznym spotkaniu opłatkowym.

Roraty, Mikołaj, Niepokalana - 2014

Rotary, spotkanie ze Św. Mikołajem i nowenna do Niepokalanej  - 6 grudnia 2014r.

Warsztaty scholi młodzieżowej - Kamesznica 2014

W dniach 21-23 listopada 2014 Młodzieżowa Schola Liturgiczna CANTICUM z naszej Parafii wzięła udział w wyjeździe warsztatowo ? integracyjnym w Kamesznicy. Integracyjnym ponieważ dzięki zaangażowaniu gimnazjalistów zostały wzmocnione szeregi Canticum i czas ten był możliwością wspólnego poznania siebie i swych możliwości głosowych, warsztatowy ponieważ naszym priorytetem było przygotowanie siebie pod względem muzycznym do Świąt Bożego Narodzenia i całego czasu kolędowania. Spróbowaliśmy także naszych sił w nauczeniu się od podstaw dawnej pieśni adwentowej i jeszcze przed Świętami zamierzamy wykonać ją w naszym Sanktuarium J  Wartościowymi zajęciami było spotkanie z panią prowadzącą zajęcia w Muzycznej Szkole braci Golców. Mogliśmy poznać kilka staropolskich kantyczek związanych z Bożym Narodzeniem, zapoznać się z gwarą w której są śpiewane i po prostu pośpiewać przy dźwiękach góralskiej muzyki wykonywanej przez nią na skrzypcach.

         Oczywiście nie brakło formy relaksu. Pospacerowaliśmy po górze zwanej Ochodzita, widoki co prawda przesłoniła nam mgła, ale pooddychanie świeżym powietrzem sprawiło, że po powrocie znów zabraliśmy się do pracy w cztero-głosie. Wielką radość przyniosło nam spotkanie z panem, który w humorystyczny sposób przekazał nam historie regionu Koniakowa, mówiąc, że tam wszystko jest na ?wysokim poziomie? (800 m n.p.m) oraz zaprezentował nam grę na trombitach i rogach pasterskich. Każdy z nas mógł oczywiście popróbować swoich zdolności i sił w tym wyczynie. Podziwialiśmy także misternie zrobione koronki koniakowskie, które są prawdziwymi dziełami sztuki.

s. Małgorzata