Jasełka Salezjańskie 2024

Rok rocznie na scenie Teatru Salezjańskiego wystawiane są Jasełka. Dzieje się już tak nieprzerwanie od ponad 40 lat. Co roku mają konkretny i jasny przekaz. W tym roku przesłaniem jest miłość do ojczyzny, bezinteresowna miłość do drugiego człowieka, ale też Polskość, to, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i że do niej powinniśmy zawsze wracać. Próby ruszyły już od października. W grudniu odbywały się na sali.

Aktorzy dołożyli wszelkich starań, aby występy były na jak najwyższym poziomie. W tych jasełkach tradycyjnie reżyserka p. Jolanta Zapała bazuj na tekstach ks. Domino, gdzie wprowadziła też wiele nowego. Jest motyw rodziny Ulmów, którzy dają nam przykład kochającej się rodziny, ale też bezinteresownej miłości do drugiego człowieka, nawet innej narodowości. I wtedy aktorzy śpiewają piosenkę pt „W każdym człowieku mieszka Bóg”. Pojawia się też o. Maksymilian Kolbe, który oddaje życie za drugiego człowieka, podobnie jak Ulmowie.

Jasełka są osadzone w tradycji Bożonarodzeniowej, ale można w nich zobaczyć wiele akcentów regionalnych. Aktorzy wystąpili w strojach regionalnych Górali z Podhala, Krakowian i Mazurów. Tańczyli do utworów z tamtych regionów i wykonali regionalne pieśni świąteczne. Pojawiło się kilkadziesiąt dzieci w strojach regionalnych albo przebranych za pastuszków czy aniołki. Część aniołów reprezentowali dzieci z przedszkola w Zaborzu, a dorosłymi aniołami byli uczniowie ze szkoły w Grojcu. Pozostałe dzieci są z różnych szkół i mieszkają też w okolicach Oświęcimia.

Niech to wielkie przedsięwzięcie będzie kontynuacją wielkiego dzieła jakie prowadzą Salezjanie od 125 lat w Oświęcimiu., Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Jasełek, wszystkim ofiarodawcom, sponsorom – Gminie Oświęcim, Miastu Oświęcim, Urzędowi Marszałkowskiemu w Krakowie i wielu prywatnym osobom, dzięki którym wszystko odbyło się dla większej chwały Bożej.

Tekst: Monika Jaworska, Ks. Krzysztof Papierz

Foto: Małgorzata Latawiec