14 stycznia 2018r. - 2 Niedziela Zwykła

Ogłoszenia duszpasterskie

14 stycznia 2018r. – 2 Niedziela Zwykła.

 

1. ( Po mszach 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 ). Serdecznie witamy w naszej parafii zespół „ZBRUCZ” z Tarnopola na Ukrainie. Dziękujemy za ubogacenie liturgii swoim śpiewem. Po mszy artyści wykonają jeszcze 3 kolędy, a przy wyjściu z kościoła będzie można nabyć płytę zespołu.

 

2. Dziś zapraszamy o godz. 16.00 do „Nowego Kościoła” a Jasełka Salezjańskie.

Dziś  także w Sanktuarium nieszpory kolędowe o godz. 18.00.

 

3. W najbliższy wtorek 16 stycznia zapraszamy do naszego kościoła o godz. 18.30 na otwarte spotkanie modlitewne prowadzone przez Szkołę Ewangelizacji.

 

4. Od czwartku 18 stycznia rozpoczynamy w całym Kościele Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

5. 19 stycznia przypada III piątek miesiąca. Po mszy o godzinie 18.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

6. Oratorium zaprasza młodzież szkolną i dorosłych, do wzięci udziału w tegorocznym Misterium Męki Pańskiej. Spotkania organizacyjne odbędą się w salce rekreacyjnej w Oratorium. W poniedziałek 14.30 – 17.00 w czwartek 15.00 – 19.00 i w niedzielę 21 stycznia po mszach o godz. 11.30 i 13.00.

 

7. Dyrekcja i  młodzież Szkoły Podstawowej w Zaborzu zaprasza na szkolne przedstawienie Jasełek, które odbędzie się w sobotę 20 stycznia o godz. 17.00

 

8. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Oświęcimiu

ogłasza zapisy do klasy I w roku szkolnym 2018/2019. Zapisy są prowadzone w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.15 - 15.15. Szczegółowe informacje dostępne także na stronie internetowej szkoły.

 

9. W najbliższym tygodniu z wizytą duszpasterską udamy się na następujące ulice …

 

10. Za tydzień przypada III niedziela miesiąca. Taca z tego dnia będzie przeznaczona na ogrzewanie naszej świątyni w okresie zimowym. Za wszelką życzliwość  i ofiarność serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać.

7 stycznia 2018 - Niedziela Chrztu Pańskiego

Ogłoszenia duszpasterskie

7 stycznia 2018r. – Święto Chrztu Pańskiego.

 

1.Serdecznie dziękuję organizatorom oraz rodzicom i dzieciom za udział we wczorajszym „Orszaku Trzech Króli”.  

 

2. Zapraszamy dziś na scenę do „Nowego Kościoła” o godz. 16.00 na premierę  Jasełek Salezjańskich. Kolejne spektakle będą prezentowane w niedzielę 14, 22 i 28 stycznia o godz. 16.00.

Dziś także w Sanktuarium nieszpory kolędowe o godz. 18.00.

 

3. Oświęcimskie Centrum Kultury  zaprasza w dniu dzisiejszym w o godz. 18.00 na spektakl pt. „Mój syn, Maksymilian” w reżyserii P. Marcina Kwaśnego. ( Wstęp wolny).

 

4. W najbliższy wtorek 9 stycznia po mszy św. wieczornej o godz. 18.30  zapraszamy na spotkanie modlitewne prowadzone przez Szkołę Ewangelizacji Cyryl i Metody.

 

5. Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu zaprasza na stacjonarne warsztaty ewangelizacyjne, prowadzone w duchu św. Jana Bosko, w dniach  11-17 lutego 2018r. przeznaczone dla młodzieży powyżej 16 roku życia. Zapisy do 31 stycznia w biurze Oratorium.

 

6. Kontynuujemy wizytę duszpasterską.

Szczegółowy rozkład „kolędy”  znajduje się także w gablotce przed kościołem, w gazetce parafialnej i na naszej stronie internetowej.

 

7. W ostatnim czasie swoją ziemską pielgrzymkę zakończyli następujący nasi parafianie: + Zofia Szczerbowska i + Mieczysław Iskierka.

 

 

31 grudnia 2017r. Niedziela Świętej Rodziny

Ogłoszenia duszpasterskie.

31 grudnia 2017r.  – Niedziela Świętej Rodziny.

 

1. Dziś o godz. 18.00. nabożeństwo dziękczynno - błagalne i o godz. 18.30  msza św. na zakończenie roku w intencji parafian i uczęszczających do naszego Sanktuarium.

 

2. Jutro w pierwszy dzień Nowego Roku - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – msze św. według porządku niedzielnego.

 

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W piątek spowiedź od godz. 15.00 i o godz. 17.00 msza św.

 

4. W sobotę 6 stycznia będziemy obchodzić Uroczystości Objawienia Pańskiego.

Jest to święto nakazane. Rozkład mszy św. jak w niedzielę.

W tym dniu serdecznie zapraszamy  dzieci i rodziców na Orszak Trzech Króli.  Rozpoczęcie mszą o godz. 10.00 w naszym Sanktuarium. Po mszy  uroczysty przemarsz  ulicami Starego Miasta i zakończenie w „Nowym Kościele” połączone z niespodzianką dla najmłodszych.

 

5. W niedzielę 7 stycznia zapraszamy na Premierę „Jasełek Salezjańskich”. Kolejne spektakle odbędą się w niedzielę 14, 21 i 28 stycznia o godz. 16.00 na Scenie w „Nowym Kościele” ( wejście od ulicy św. Jana Bosko ).

 

6. Od 2 stycznia rozpoczynamy wizytę duszpasterską w naszej parafii. Szczegółowy rozkład kolędy na najbliższe dni znajduje się w gablotce przed kościołem, w gazetce parafialnej i na naszej stronie internetowej.

 

7.  Zachęcamy do nabywania dostępnej w naszej parafii prasy katolickiej.  

 

 

 

 

25 grudnia 2017r. Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

Ogłoszenia duszpasterskie

25 grudnia 2017r. – UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO.

 

1. Jutro II dzień świąt w którym obchodzimy święto św. Szczepana.  Rozkład mszy św.  jak w każdą niedzielę.

 

2. Pragnę złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim osobą którzy przyczynili się do przygotowania naszego sanktuarium na święta. Naszym pracownikom którzy zawsze z oddaniem dbają piękno naszej świątyni, wspólnocie Domowego Kościoła za przygotowanie szopki, jak i osobą którzy bezinteresownie i z wielkim entuzjazmem wspomagają nas we wszelkich przygotowaniach. Serdecznie dziękuję także wszystkim osobą które włączyły się w akcję rozprowadzenia świec „Caritas” wigilijnego dzieła pomocy dzieciom  i opłatków. Jestem szczególnie wdzięczny dzieciom i ich rodzicom za gorliwe uczestnictwo w tegorocznych roratach. Z uznaniem także pragnę podziękować za oddaną pracę Sióstr Serafitek i wszystkich salezjanów którzy wytrwale i gorliwie pełnili posługę w konfesjonale.

 

3. Sołectwo Zaborze zaprasza na ognisko bożonarodzeniowe przy przedszkolu w Zaborzu w czwartek 28 grudnia o godz. 17.00.

 

4. Serdecznie zapraszamy wszystkie małżeństwa z naszej parafii przeżywające w tym roku kalendarzowym jubileusz 25 i 50-lecia małżeństwa w niedzielę  Świętej Rodziny - 31 grudnia o godz. 11.30 na „Parafialny Jubileusz małżeństw” połączony z odnowieniem przyrzeczeń.

 

5. W sobotę  30 grudnia godz. 9.00 msza św. za wszystkich naszych parafian którzy w kończącym się roku zakończyli swoją ziemską pielgrzymkę. Na wspólną modlitwę zapraszamy w sposób szczególny bliskich i rodziny zmarłych.

W następną niedzielę 31 grudnia o godz. 18.30 msza dziękczynna za zakończenie starego roku, w której będziemy polecać wszystkich parafian i uczęszczających do naszego Sanktuarium.

 

6. Wizytę duszpasterską w naszej Parafii rozpoczynamy od wtorku 2 stycznia 2018 r. Kolędę rozpoczynamy od poniedziałku do piątku o godz. 15.30, a w soboty od godz. 10.00. 

Szczegółowy rozkład kolędy na najbliższe dni znajduje się w gablotce przed kościołem, w gazetce parafialnej i na naszej stronie internetowej.

7. Już dziś zapraszamy dzieci wraz z  rodzicami 6 stycznia na Orszak Trzech Króli który rozpocznie się w naszym kościele mszą o godz. 10.00, a w niedzielę 7 stycznia 2018 r. na scenę do Nowego Kościoła o godz. 16.00 na premierowy spektakl „Jasełek salezjańskich”.

 

Na czas radosnego świętowania przyjmijmy Boże Błogosławieństwo.

 

 

 

 

24 grudnia 2017r. IV Niedziela Adwentu

Ogłoszenia duszpasterskie

24 grudnia 2017r. – IV Niedziela Adwentu.

Wigilia przed Uroczystością Narodzenia Pańskiego.

 

 

1. Dziś wigilia przed Uroczystością Bożego Narodzenia. W dzisiejszą niedzielę nie będzie w naszym kościele mszy św.  o godz. 18.30. 

 

2. Zapraszamy dziś o godz. 23.30 na zakończenie nowenny do Dzieciątka Jezus,

a o północy na „Pasterkę” którą rozpoczniemy świętowanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego.

 

3. W dniu jutrzejszym  i we wtorek 26 grudnia msze św. w naszym sanktuarium będą odprawiane według porządku niedzielnego.

 

4. Sołectwo Zaborze zaprasza na ognisko bożonarodzeniowe przy przedszkolu w Zaborzu w czwartek 28 grudnia o godz. 17.00.

 

5. Serdecznie zapraszamy wszystkie małżeństwa z naszej parafii przeżywające w tym roku kalendarzowym jubileusz 25 i 50-lecia małżeństwa w niedzielę  Świętej Rodziny - 31 grudnia o godz. 11.30 na „Parafialny Jubileusz małżeństw” z odnowieniem przyrzeczeń.

 

6. Wizytę duszpasterską w naszej Parafii rozpoczynamy od wtorku 2 stycznia 2018 r. Kolędę rozpoczynamy od poniedziałku do piątku o godz. 15.30, a w soboty od godz. 10.00. 

Szczegółowy rozkład kolędy na najbliższe dni znajduje się w gablotce przed kościołem, w gazetce parafialnej i na naszej stronie internetowej.

 

 

 

17 grudnia 2017r. III Niedziela Adwentu

 

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie

17 grudnia 2017r. – III Niedziela Adwentu.

 

1. Serdecznie dziękuję wszystkim Ofiarodawcom i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z naszej parafii za zaangażowanie i wsparcie w ubiegłą niedzielę zbiórki pieniężnej na pomoc „Kościołowi na Wschodzie”. Bóg zapłać.

 

2. Dziś przy wyjściu z Kościoła dziewczęta z naszej scholi zapraszają na kiermasz ozdób świątecznych. Uzyskany dochód będzie przeznaczony na dofinansowanie wyjazdu dzieci z naszej parafii do Wisły w czasie ferii zimowych.

 

3. Stowarzyszenie Oświęcimianie - Oświęcimianom zaprasza dziś o godz. 16.30 mieszkańców na spotkanie wigilijne w Rynku Starego Miasta. W programie wigilii oświęcimskiej m.in. wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, i będzie także przekazywane światełko betlejemskie.

Dziś także zapraszamy do naszego Sanktuarium o godz.18.00 na uroczystą nowennę do Dzieciątka Jezus.  

 

4. Świece wigilijnego dzieła pomocy „Caritas” i opłatki można nabyć dziś w  kancelarii parafialnej po każdej mszy św., a w tygodniu w zakrystii po roratach.

 

5. Spowiedź w naszym Sanktuarium – dziś podczas każdej mszy św.

Od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do  godz. 11.00 i 15.00 - 17.00, 

w sobotę 23 grudnia od godz. 7.00 do 17.00.

 

6. W sobotę 23 grudnia zakończenie rorat o godz. 8.00.

W przyszłą IV niedzielę adwentu przypada także Wigilia przed Uroczystością Bożego Narodzenia. Msze św. w naszym kościele o godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 13.00.

Nie będzie mszy św. o godz. 18.30.

 

7. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na prace remontowe w naszym Sanktuarium. Dzięki Waszemu wsparciu i ofiarności w ostatnim czasie zastał zakończony i rozliczony kolejny etap renowacji frontonu Sanktuarium ( 62.000,- zł).  Przy tej okazji serdecznie dziękujemy za ofiary składane na ten cel którymi są: taca z 3 niedzieli miesiąca, ofiary indywidualne

i wpłaty na nasze konto parafialne. Bóg zapłać.

 

8. Wizytę duszpasterską w naszej Parafii rozpoczynamy od wtorku 2 stycznia 2018 r. Kolędę rozpoczynamy od poniedziałku do piątku o godz. 15.30, a w soboty od godz. 10.00. 

Szczegółowy rozkład kolędy na najbliższe dni znajduje się w gablotce przed kościołem, w gazetce parafialnej i na naszej stronie internetowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

10 grudnia 2017r. II Niedziela Adwentu

Ogłoszenia duszpasterskie

10 grudnia 2017 r. – II Niedziela Adwentu.

 

1. Dziś przy wyjściu z kościoła młodzież prowadzi kwestę przeznaczoną na pomoc dla „Kościoła na Wschodzie”. Wszystkim ofiarodawcą serdecznie dziękujemy.

 

2. Opłatki i świece wilijnego dzieła pomocy dzieciom ”Caritas” można nabyć w  kancelarii parafialnej w niedziele po każdej mszy św., a w dni powszednie po roratach w zakrystii.

 

3. Nieszpory niedzielne w dniu dzisiejszym w naszym Sanktuarium o godz. 18.00.

 

4. W dni powszednie Adwentu roraty o godz.17.00 na które serdecznie zapraszamy dzieci z lampionami i młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.

5. We wtorek po roratach zapraszamy do naszego Sanktuarium na otwarte spotkanie modlitewne prowadzone przez Szkołę Ewangelizacji.

6. Już teraz pragniemy zaprosić wszystkie małżeństwa z naszej parafii przeżywające w tym roku kalendarzowym jubileusz 25 i 50-lecia małżeństwa na „Parafialny Jubileusz małżeństw” z odnowieniem przyrzeczeń,  który odbędzie się w niedzielę  Świętej Rodziny - 31 grudnia o godz. 11.30.

 

 

3 grudnia 2017r. I Niedziela Adwentu

Ogłoszenia duszpasterskie

3 grudnia 2017r. – I Niedziela Adwentu.

 

1. Dziś przypada pierwsza niedziela Adwentu i nowego roku liturgicznego.

W dniu dzisiejszym zostały poświęcone opłatki wigilijne. Tak jak w ubiegłym roku w opłatki i świece wilijnego dzieła pomocy dzieciom ”Caritas” będzie się można zaopatrzyć od dzisiejszej niedzieli w kancelarii parafialnej po każdej mszy św. oraz w dni powszednie po roratach w zakrystii.

Dziś o godz. 18.00 Nieszpory i nowenna do przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

 

2. W dni powszednie Adwentu roraty w naszym Sanktuarium będą odprawiane o godz.17.00, na które serdecznie zapraszamy zwłaszcza dzieci przygotowujące się do I komunii św. i młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.

W dni powszednie adwentu nie będzie mszy św. o godz. 18.00.

 

3. Msza święta w intencji górników i ich rodzin będzie celebrowana jutro w poniedziałek 4 grudnia o godzinie 10:00.

 

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. W tym dniu po roratach odbędzie się spotkanie dla ministrantów, lektorów i ich rodziców.

 

5. W piątek przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Msze św. w tym dniu o godz. 7.00, 8.00 i 17.00, a od 12.00 do 13.00 zapraszamy do naszego sanktuarium na „Godzinę łaski”.

Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych.

 

6. W następną niedzielę 10 grudnia przy wyjściu z kościoła młodzież będzie prowadziła kwestę na „Kościół na Wschodzie”.

 

7. Już teraz pragniemy zaprosić wszystkie małżeństwa z naszej parafii przeżywające w tym roku kalendarzowym jubileusz 25 i 50-lecia małżeństwa na „Parafialny Jubileusz małżeństw” z odnowieniem przyrzeczeń,  który odbędzie się w niedzielę  Świętej Rodziny - 31 grudnia o godz. 11.30.

 

8. W najbliższy czwartek, piątek i sobotę – 7, 8 i 9 grudnia na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej na ul. Nojego 2b odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod hasłem „Podaruj Komuś Życie na Święta”. Rejestracja chętnych pełnoletnich osób w wieku do 55 roku życia będzie prowadzona od godz. 10.00-15.00.

9. W trosce o bezpieczeństwo na drogach i poszanowanie daru życia Komenda Powiatowa Policji

i Konferencja Episkopatu Polski przypomina wszystkim poruszającym się na drogach publicznych po zmroku o konieczności noszenia elementów odblaskowych.

 

10. W miesiącu listopadzie  swoją ziemską pielgrzymkę zakończyli następujący nasi parafianie:

+ Józefa Malewska,+ Bernard Preising i + Leszek Nowak.

 

 

26 listopada 2017r. Uroczystość Chrystusa Króla

Ogłoszenia Duszpasterskie

26 listopada 2017r. – Uroczystość Jezusa

Chrystusa Króla Wszechświata

 

1. Dziś w naszym kościele różaniec za zmarłych o godz. 18.00.

W tygodniu wypominki są odmawiane o godz. 17.30.

 

2. We wtorek 28 listopada serdecznie zapraszamy do naszego sanktuarium na „Wieczór miłosierdzia”. O godz. 18.00 Msza św. i nabożeństwo połączone z modlitwą o uzdrowienie prowadzone przez ks. Przemysława Sawę – „Misjonarza Miłosierdzia” w naszej diecezji

i  Szkołę Ewangelizacji Cyryl i Metody.

 

3. W środę 29 listopada rozpoczynamy nowennę do Niepokalanej która będzie odmawiana w czasie wieczornych mszy św.

 

4. W czwartek 30 listopada przypada święto Św. Andrzeja apostoła. Swoje imieniny będzie obchodzi ks. Andrzej Urbańczyk i ks. Andrzej Policht Dyrektor Oratorium. W tym dniu o godz. 19.00 w Sali kameralnej  wystąpi młodzież ze studia wokalnego Voice_sing.

 

5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. W piątek 1 grudnia w godzinach dopołudniowych odwiedzimy chorych naszej parafii, o godz. 15.00 spowiedź i o 17.00 msza św. po której odbędzie się spotkanie dla młodzieży przygotowującej się sakramentu Bierzmowania.

 

6. Oratorium prowadzi zbiórkę żywności w ramach akcji „Rodacy Bohaterom” przeznaczoną na pomoc kombatantom i Polakom żyjącym na Kresach Wschodnich. Żywność o długim terminie przydatności do spożycia można składać w Biurze Oratorium lub na portierni Zakładu Salezjańskiego do 20 stycznia 2018 r.

 

7. W ubiegły czwartek odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterskiej Rady Parafialnej w trakcie którego zostały omówione przygotowania do zbliżających się świąt i innych uroczystości. Radcy przedstawili kilka sugestii duszpastersko-organizacyjnych i zostali zapoznani ze stanem prowadzonych prac remontowych. Został także omówiony plan inwestycji i remontów planowanych w 2018 roku.

 

19 listopada 2017r. 33 Niedziela zwykła.

Ogłoszenia Duszpasterskie

19 listopada 2017r. –  33 Niedziela Zwykła.

 

 

1. We wtorek 21 listopada po mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy do naszego sanktuarium na spotkanie modlitewne.

 

2. We środę 22 listopada  obchodzimy wspomnienie św. Cecylii – patronki wszystkich ubogacających liturgię muzyką i śpiewem. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy naszym organistom za towarzyszenie grą w czasie nabożeństw. Życzymy także Chórowi „Auxilium”, scholi młodzieżowej „Canticum” i schli dziecięcej wszelkich łask, potrzebnych darów i Bożego błogosławieństwa.

 

4. W środę 22 listopada odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I komunii św. w naszej parafii. Rozpoczęcie mszą św. o godz. 18.00.

 

5. W czwartek 23 listopada o godz. 19.00 w salce przy placu św. Jacka odbędzie się spotkanie Rady Parafialnej.

 

6. W piątek przypada 24 dzień miesiąca. W tym dniu zapraszamy na czuwanie przed  obrazem Oświęcimskiej Wspomożycielki. Rozpoczęcie o godz. 17.30 różańcem za zmarłych z poszczególnych grup parafialnych, dobrodziejów, fundatorów oraz współbraci Salezjanów. O godz.18.00 Msza święta z homilią.

 

7. Dziś przypada III niedziela miesiąca. Taca z dzisiejszego dnia jest przeznaczona na prace remontowe przy naszym Sanktuarium. Obecnie jest prowadzony kolejny etap renowacji frontonu kościoła. Przy tej okazji dziękujemy za składane ofiary wszystkim dobrodziejom i ofiarodawcom. Bóg zapłać.

 

 


 ROZKŁAD MSZY ŚW. 

W NIEDZIELĘ I ŚWIĘTA:  6.00, 7.00, 8.30, 10.00,

11.30, 13.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

7.00, 7.30,  8.00 i 18.00

 


 

KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA

 poniedziałek 9.00 - 10.30 i 16.00 - 18.00

czwartek 9.30 -10.30 i 16.00 - 18.00

 

 


WIZYTĘ DUSZPASTERSKĄ

ROZPOCZYNAMY OD 2 STYCZNIA 2018.

Od poniedziałku do piątku o godz.15.30

w soboty od godz. 10.00

ZOBACZ ROZKŁAD KOLĘDY

 


STAŁY KONFESJONAŁ

Dyżur spowiedników dekanatu

oświęcimskiego i osieckiego

poniedziałek - piątek

9.00-10.30 i 15.30-17.0

sobota godz. 9.00 - 10.30


JASEŁKA SALEZJAŃSKIE

7, 14, 21 i 28  stycznia 2018

godz. 16.00 scena w "Nowym Kościele"

ZOBACZ SZCZEGÓŁY

POBIERZ PLAKAT

informacje dla występujących

: na profilu FB. ZOBACZ !

 
 


SPOTKANIE MODLITEWNE

WTOREK

23 stycznia  Msza św.o godz. 18.00

i nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie.

30 stycznia po mszy św o godz. 18.00


 


 

SANKTUARIUM W OBIEKTYWIE

fot. Sebastian Smelkowski

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz