Ogłoszenia Duszpasterskie

21 lutego 2021 r. – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na prace remontowe przy naszym Sanktuarium. Serdecznie dziękujemy za wszelkie ofiary składane na ten cel.

2. Zapraszamy dziś i w kolejne niedziele Wielkiego Postu na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.30, a w piątki na Drogę Krzyżową o godz. 8.30, 17.00 lub 19.30. Od jutra rozpoczynamy dyżur spowiednika w konfesjonale od godz. 17.00 do 18.00 w dni powszednie tygodnia (pon.-sob.).

3. We wtorek (23.02.) po Mszy św. o godz. 18.00 zachęcamy do udziału w otwartym spotkaniu modlitewnym.

4. W środę (24.02.) zapraszamy do naszego sanktuarium na czuwanie przed obrazem Wspomożycielki Wiernych. O godz. 17.30 Godzinki ku czci N.M.P., o 18.00 Msza św., a po niej nabożeństwo różańcowe.

5. W ubiegły czwartek odbyło się spotkanie Rady Parafialnej, na którym podsumowano minione wydarzenia, zaplanowano nadchodzące oraz zdecydowano m. in. o zakupie kropielnic bezdotykowych do kościoła.

6. Tegoroczna Jałmużna Wielkopostna przeznaczona zostanie na misje salezjańskie w Bangladeszu w Indiach, gdzie pracuje ks. Paweł Kociołek. Skarbonka znajduje się przy chrzcielnicy. Za wszelkie ofiary serdecznie dziękujemy!

7. Wzorem pomyślnie przeprowadzonej adwentowej zbiórki „Paczuszka dla maluszka” organizujemy w naszej parafii zbiórkę dla osób bezdomnych – podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Bielsku- Białej. Przekazano nam informację, że potrzebne są: żywność o długim terminie przydatności do spożycia (makaron, ryż, kasza, konserwy), art. higieniczne (pasta do zębów, mydło, nowa bielizna – głównie męskie skarpety). Zbiórka potrwa przez najbliższe dwa tygodnie do piątku 5 marca włącznie. Przyniesione dary prosimy składać przy ołtarzu św. Józefa. Dodatkowo w piątki Apostolstwo Kobiet dyżurować będzie w salce koło kancelarii przed Drogą Krzyżową od godz. 16.45 i po jej zakończeniu do godz. 18.00.

8. W dniach 7-10 marca będziemy przeżywać w naszej parafii rekolekcje wielkopostne pt.: „Oto czynię wszystko nowe”, które poprowadzi salezjanin ks. Tomasz Hawrylewicz posługujący we Wrocławiu. Postarajmy się o dobre zaplanowanie tego czasu. Rekolekcje dla uczniów szkół podstawowych naszej parafii będą w formie zdalnej.

9. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać na tacę w czasie Gorzkich Żali.

14 lutego 2021 r. – VI NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Zapraszamy dziś na nieszpory niedzielne o godz. 18.00.

2. W jutrzejszy poniedziałek (15.02.) zapraszamy naszych parafian na adorację Najświętszego Sakramentu w ramach nabożeństwa 40-stogodzinnego poprzedzającego okres Wielkiego Postu. Od godz. 8.30 do 11.30 zapraszamy mieszkańców Zaborza, od 11.30 do 14.30 mieszkańców osiedla Stare Stawy, a od 14.30 do 17.30 mieszkańców Starego Miasta i Stawów Grojeckich.

3. We wtorek (16.02.) po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich chętnych na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z medytacją Słowa Bożego, modlitwą i śpiewem prowadzoną przez Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody.

4. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Msze Św. w naszym kościele połączone z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 7.00, 8.00, 9.00, 17.00, 18.00 i 20.00. Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i post ilościowy, czyli trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta.

5. W czwartek (18.02) zapraszamy na spotkanie członków Rady Parafialnej na godz. 19.00 do sali parafialnej.

6. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W piątki Droga Krzyżowa o godz. 8.30, 17.00 i 19.30. Gorzkie Żale w naszym kościele w niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.30.

7. 19 lutego przypada III piątek miesiąca. Po wieczornej Mszy św. odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

8. Składka z przyszłej III niedzieli miesiąca (21.01.) przeznaczona jest na prace remontowe przy naszym Sanktuarium.

9. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką dostępną w naszej parafii.

7 lutego 2021 r. – V NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Zapraszamy dziś na nieszpory niedzielne o godz. 18.00.

2. We wtorek (9.02.) w naszym Sanktuarium odbędzie się pierwszy w tym roku „Wieczór Miłosierdzia”, który poprowadzi ks. Przemysław Sawa i Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody. Rozpoczęcie o godz. 18.00 Mszą św., a po niej adoracja i modlitwa o uzdrowienie. Całość będzie transmitowana przez Internet. Zachęcamy do udziału!

3. Zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. w środę na godz. 17.55. Spotkanie rozpoczniemy Mszą Św. w naszym  Sanktuarium.

4. Z okazji Światowego Dnia Chorego, obchodzonego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (11.02), zapraszamy do naszego kościoła w sobotę, 13 lutego, na Mszę św. o godz. 9.00, którą odprawimy w intencji chorych naszej parafii. Podczas Mszy udzielimy chorym sakramentu namaszczenia.

5. Nasza wspólnota salezjańska w Oświęcimiu z żalem zawiadamia, że w miniony piątek (5.02.) odszedł do Pana ks. Jacek Jurczyński, nasz współbrat i duszpasterz. Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w naszym kościele w środę (10.02.) o godz. 11.00. Więcej informacji można znaleźć w gablotce parafialnej i na naszej stronie internetowej.

6. Nasz Ordynariusz ks. Bp Roman Pindel napisał do wszystkich kapłanów w diecezji list o konieczności przestrzegania zasad epidemiologicznych. Przypomina o naszej odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i wiernych, któremu te zasady mają służyć. Pisze m. in., że grzechem przeciwko przykazaniu „Nie zabijaj” jest brak należnej troski o zdrowie własne i bliźnich.

7. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką dostępną w naszej parafii.

31 stycznia 2021 r. – IV NIEDZIELA ZWYKŁA – UROCZYSTOŚĆ ŚW. JANA BOSKO

1. Dziś w naszej wspólnocie parafialnej i zakonnej oraz w innych wspólnotach salezjańskich obchodzimy uroczystość Świętego Jana Bosko. Także pozostałe parafie Oświęcimia świętują Księdza Bosko – patrona miasta. Już teraz wyrażamy naszą wdzięczność ks. Zygmuntowi Kostce za jego obecność i głoszone nam Słowo Boże!

2. Dziś o godz. 17.30 różaniec za zmarłych polecanych w wypominkach rocznych i Msza św. o godz. 18.30 w ich intencji.

3. We wtorek (2.02.) obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to zarazem Dzień Życia Konsekrowanego. Składka w tym dniu przeznaczona jest na zakony kontemplacyjne. Msze św. w Sanktuarium o godz. 7.00, 8.00 i 18.00. Dzieci pierwszokomunijne z ich rodzicami zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o godz. 18.00, w czasie której odbędzie się poświęcenie świec komunijnych i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W piątek (5.02.) przed południem odwiedzimy chorych z naszej parafii po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym. W tym dniu w naszym Sanktuarium spowiedź od godz. 15.00 i dodatkowa Msza św. o godz. 17.00.

5. Z okazji Światowego Dnia Chorego w sobotę, 13 lutego, zapraszamy do naszego Sanktuarium na Mszę św. w intencji chorych z naszej parafii o godz. 9.00. Podczas Mszy udzielimy chorym sakramentu namaszczenia.

6. Serdecznie dziękujemy za modlitwę za poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji i złożone dla nich ofiary pieniężne. W ubiegłą niedzielę zebraliśmy do puszek kwotę 4.990,- zł, które już wysłaliśmy. Dziękujemy wszystkich ofiarodawcom i młodym wolontariuszom.

7. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką dostępną w naszej parafii. Polecamy nowy numer bezpłatnej gazetki ewangelizacyjnej „Dobre Nowiny”.

8. W mijającym miesiącu zakończyli swoją ziemską pielgrzymkę następujący nasi parafianie: Aniela Zajas, Genowefa Nabagło, Józefa Setlak, Kazimierz Domasik, Antoni Klaja, Kazimierz Mitoraj, Józefa Chowaniec i Jan Heród.

24 stycznia 2021 r. – III NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dziś po raz drugi obchodzimy w Kościele Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez papieża Franciszka we wrześniu 2019 r.

2. Dzisiejsza niedziela jest „Dniem solidarności z Chorwacją”. Modlimy się dziś szczególnie za poszkodowanych przez trzęsienie ziemi, a po każdej Mszy św. przy drzwiach kościoła nasza młodzież z wolontariatu prowadzi zbiórkę do puszek w ramach ogólnopolskiej akcji pomocy ofiarom.

3. W ostatnim tygodniu otrzymaliśmy pisemne podziękowania za zaangażowanie się naszych parafian i wolontariuszy w przeprowadzone u nas zbiórki „Paczuszka dla maluszka” i „Kredkobranie”. Umieściliśmy je w gablotkach parafialnych. Jeszcze raz dziękujemy za Waszą ofiarność i wsparcie. „Bóg zapłać!”

4. Zapraszamy dziś na „Wieczór kolęd” do naszego Sanktuarium na godz. 17.00. Prosimy o dostosowanie się do obostrzeń i zaleceń sanitarnych wynikających z panującego stanu epidemii!

5. We wtorek (26.01.) po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na otwarte spotkanie modlitewne prowadzone przez Szkołę Ewangelizacji Cyryl i Metody.

6. Przez kolejne dni aż do następnej soboty na zakończenie każdej Mszy św. wieczornej odprawiamy nowennę do Św. Jana Bosko. Poprzez nią pragniemy przygotować się do uroczystego wspomnienia naszego patrona, przypadającego w następną niedzielę (31.01.). Słowo Boże będzie głosił w tym dniu ks. Zygmunt Kostka, wikariusz inspektora.

7. W przyszłą niedzielę o godz. 17.30 różaniec za zmarłych polecanych w wypominkach rocznych, a o 18.30 Msza św. w ich intencji.

8. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką dostępną w naszej parafii.

17 stycznia 2021 r. – II NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” naszym parafianom i uczęszczającym do naszego sanktuarium za wszelkie ofiary na ogrzewanie kościoła złożone dziś na tacę lub przelane na konto bankowe parafii.

2. Zapraszamy dziś na nieszpory kolędowe o godz. 18.00.

3. We wtorek (19.01.) po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich chętnych na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z medytacją Słowa Bożego, modlitwą i śpiewem, którą poprowadzi Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody.

4. Od najbliższego piątku (22.01.) rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Św. Jana Bosko.

5. Przypominamy o zaproszeniu na „Wieczór kolęd” w naszym Sanktuarium 24 stycznia o godz. 17.00. Prosimy o przestrzeganie obostrzeń i zaleceń sanitarnych wynikających z panującego stanu epidemii!

6. Przyszła niedziela (24.01.) będzie „Dniem solidarności z Chorwacją”. W tym dniu będziemy się modlić za poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi, a po każdej Mszy św. w ramach pomocy materialnej przeprowadzimy zbiórkę do puszek.

7. Zachęcamy naszych parafian do udziału w katechezach prowadzonych w Bazylice Hałcnowskiej. Można w nich uczestniczyć również dzięki transmisji internetowej. Cykl katechez zatytułowany jest „Odbuduj Mój Kościół, … Odbuduj swoją wiarę” i rozpocznie się we wtorek (19.01.). Więcej szczegółów w gablotce parafialnej.

8. W miniony piątek ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Więcej informacji w gablotce.

9. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką dostępną w naszej parafii.

10 stycznia 2021 r. – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

1. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy Święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Od poniedziałku (11.01.) rozpoczynamy okres zwykły, który w swej pierwszej części potrwa do wtorku przed Środą Popielcową. Jednak zgodnie z polską tradycją pozostają w naszym kościele dekoracja Bożonarodzeniowa i śpiewanie kolęd do 2 lutego. Zapraszamy dziś na nieszpory kolędowe o godz. 18.00.

2. We wtorek (12.01.) po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na otwarte spotkanie modlitewne prowadzone przez Szkołę Ewangelizacji Cyryl i Metody.

3. 15 stycznia przypada III piątek miesiąca. Po wieczornej Mszy św. odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

4. Od następnej niedzieli (17.01.) będziemy przeżywać w Kościele Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

5. Ponawiamy zaproszenie do naszego Sanktuarium na „Wieczór kolęd” 24 stycznia na godz. 17.00.

6. Składka z przyszłej III niedzieli miesiąca (17.01.) będzie przeznaczona na ogrzewanie naszego kościoła. Za wszelką życzliwość i ofiary, które już wpłynęły na ten cel składamy wszystkim ofiarodawcom serdeczne podziękowania.

7. Obecny rok przeżywamy pod patronatem św. Józefa. Zachęcamy wszystkich wiernych do zaznajomienia się z listem apostolskim „Patris corde” Ojca Świętego Franciszka wydanym z okazji 150 rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego. List dostępny jest na stojaku z gazetami lub pod linkiem umieszczonym w ogłoszeniach duszpasterskich na naszej stronie internetowej.

Link do Listu Apostolskiego: http://sanktuarium-oswiecim.pl/wp-content/uploads/2021/01/LIST-APOSTOLSKI.pdf

8. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką dostępną w naszej parafii.

3 stycznia 2021 r. – II NIEDZIELA po NARODZENIU PAŃSKIM

1. Dziś po Mszy św. o godz. 8.30 w kościele zmiana Tajemnic Żywego Różańca.

2. Zapraszamy dziś na nieszpory kolędowe o godz. 18.00.

3. We wtorek nie ma spotkania modlitewnego po Mszy św. wieczornej. Przepraszamy za pomyłkę w ogłoszeniach!

4. W środę (6.01.) obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego tradycyjnie nazywaną Świętem Trzech Króli. Msze św. w tym dniu według porządku niedzielnego, a o godz. 18.00 nieszpory kolędowe. Ponieważ ze względu na istniejącą sytuację epidemiczną nie może odbyć się w tym roku Orszak Trzech Króli już dziś pragniemy zaprosić naszych parafian na „Wieczór kolęd” 24 stycznia na godz. 17.00.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – dzień szczególnych modlitw o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

6. Nowy rok, który rozpoczęliśmy, jest rokiem św. Józefa, a związany jest z nim dar specjalnych Odpustów – tak ogłosiła Penitencjaria Apostolska. Dar Odpustu zupełnego można otrzymać pod zwykłymi warunkami. Należą do nich: spowiedź sakramentalna, Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Wierni powinni odrzucić wszelkie upodobanie do grzechu oraz uczestniczyć w wydarzeniach związanych w Rokiem św. Józefa przy okazjach i w sposób wskazany przez Penitencjarię Apostolską.

7. Serdecznie dziękujemy parafianom i uczęszczającym do naszego sanktuarium za udział w obchodach Świąt Bożego Narodzenia, za wspólną modlitwę oraz za ofiary złożone na tacę, ofiary indywidualne i wpłaty na konto parafialne. „Bóg zapłać!”

8. Przypominamy o wciąż obowiązujących przepisach sanitarnych dotyczących także naszego kościoła. Obowiązuje w nim limit 90 osób, posiadanie maseczki zakrywającej nos i usta oraz zachowanie bezpiecznej odległości względem innych osób.

27 grudnia 2020 r. – NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY JEZUSA, MARYJI I JÓZEFA

1. Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania i udekorowania naszego kościoła na Święta Bożego Narodzenia: siostrze zakrystiance, pani sprzątającej nasz kościół, naszym panom pracownikom. Dziekuję wspólnocie Domowego Kościoła za przygotowanie szopki, Panu organiście, Siostrze katechetce i osobom, które muzycznie ubogaciły liturgię tych świętych dni oraz Służbie Liturgicznej. Bardzo dziękuję wszystkim salezjanom, którzy pełnili posługę w konfesjonale.

2. Dziś w naszym kościele wypominki roczne za zmarłych o godz. 17.30 i Msza św. w ich intencji o 18.30.

3. W czwartek (31.12.) zapraszamy na godz. 9.00 na Mszę św. za zmarłych parafian, którzy odeszli do Pana w kończącym się 2020 roku.

4. W Sylwestra zapraszamy również na Mszę św. w intencji parafian i uczęszczających do naszego sanktuarium połączoną z nabożeństwem dziękczynnym o godz. 17.00 z okazji zakończenia roku kalendarzowego.

5. W pierwszy dzień Nowego Roku, w piątek, obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. W tym dniu w naszym kościele nie ma Mszy św. o godz. 6.00, a intencja tej Mszy przeniesiona jest na godz. 7.00. Pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego.

6. W tym tygodniu przypada również pierwsza sobota miesiąca.

7. W następną niedzielę (3.01.) po Mszy Św. o godz. 8.30 w kościele zmiana Tajemnic Żywego Różańca.

8. W zakrystii są jeszcze do nabycia kalendarze parafialne na rok 2021.

9. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za ofiary złożone na tacę, ofiary indywidualne i wpłaty na konto parafialne przeznaczone na ogrzewanie naszego kościoła i inne bieżące potrzeby. „Bóg zapłać!”.

10. W minionych miesiącach listopadzie i grudniu zakończyli swoją ziemską pielgrzymkę następujący nasi parafianie: Andrzej Noworyta, Zofia Biegun, Zbigniew Meduna, Zbigniew Bielowicz, Kazimierz Drabek, Eugeniusz Szpyrka, Stanisław Biegun, Elżbieta Knapik, Adam Cupiał, Władysław Kamiński, Jolanta Więcko-Wolniewicz, Sylwester Puchała, Kazimierz Drewniak, Jerzy Meduna, Eleonora Musiał, Czesław Kaim, Józef Maroszek, Franciszek Rosiek, Stanisław Salamon, Maria Jankowska i Jadwiga Huczek.

20 grudnia 2020 r. – IV NIEDZIELA ADWENTU

1. Taca z tej niedzieli przeznaczona jest na ogrzewanie naszego kościoła. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za ofiary składane na ten cel na tacę, ofiary indywidualne i wpłaty na konto parafialne. „Bóg zapłać!”.

2. Zapraszamy dziś o godz. 18.00 do naszego kościoła na nieszpory połączone z nowenną do Dzieciątka Jezus.

3. W tym tygodniu od poniedziałku do środy dyżury spowiedników i okazja do skorzystania z sakramentu pokuty od godz. 15.00 do 18.00. W czwartek, czyli w Wigilię, spowiedź od godz. 7.00 do 12.00. W tym dniu kancelaria parafialna będzie nieczynna. W pilnych sprawach prosimy o kontakt telefoniczny.

4. Roraty w naszym kościele w tym tygodniu od poniedziałku do środy o godz. 17.00, a ostatnie w czwartek o godz. 8.00 rano. Serdecznie zapraszamy!

5. Dziś po każdej Mszy św. w przedsionku kancelarii są jeszcze do nabycia opłatki, świece „Caritas” oraz kalendarze parafialne. W tygodniu można je nabyć w zakrystii po mszach albo w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

6. Wczoraj zakończyliśmy akcję „Paczuszka dla maluszka”. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy okazali wsparcie samotnym matkom z diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Bielsku-Białej, Paniom z Apostolstwa Kobiet, które zorganizowały zbiórkę oraz młodzieży z Wolontariatu za pomoc.

7. Przypominamy, że w związku z epidemią COVID-19 i ograniczeniami z niej wynikającymi w naszym kościele obowiązuje limit 90 osób mogących brać udział we Mszy św.. Dlatego w Wigilię będą u nas dwie Pasterki – o godz. 22.00 i 24.00.

8. W Boże Narodzenie i w drugi dzień Świąt Msze św. w naszym sanktuarium będą odprawiane według porządku niedzielnego.

9. W związku z nowymi obostrzeniami obowiązującymi od 28 grudnia w Sylwestra Msza św. z godz. 18.00 będzie przesunięta na godz. 17.00, zaś w Nowy Rok nie będzie Mszy św. o godz. 6.00, a intencję tej Mszy odprawimy o godz. 7.00.

10. Jubilatów z naszej parafii świętujących w tym roku 25 i 50-lecie małżeństwa zapraszamy na Mszę św. w niedzielę 27.12.2020 na godz. 10.00.

11. Oratorium św. Jana Bosko organizuje półkolonie w okresie ferii zimowych od 4 stycznia. Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci z klas 1-4 podstawówki. Szczegóły na plakatach oraz na FB oratorium a także w biurze oratorium.